üniversite elektrik mekanik taahhüt

Busbar Nedir

Busbar, günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. elektrik enerjisinin dağıtım ve taşınması için bir nevi kbakır veya alüminyum kablonun yapmış olduğu iletimi gerçekleştirmektedir. Genel olarak birbirine geçmeli olan sistemdir; metal bir gövde içerisinde, TSE standartlarına uygun olarak alüminyum ya da bakır iletkenlerin izolasyon malzemelerinin birleşmesinden oluşur.

KABLO KANALLARI ÇEŞİTLERİ

Busbar tam olarak kablo kanalları üzerine serilmiş kabloların birleştirilmesiyle oluşmuştur. Pratik ve ekonomiktir.

A.G. (1kV) Busbar Sistemleri korozyondan etkilenerek paslanmasını ve topraklama hatalarını sıfıra indirmek için dış kasalar alüminyum malzemeden tasarlanır.

O.G. (36kV) Busbar Sistemleri günümüzde çok yaygın olmamakla birlikte dış gövdesi reçine malzemelerden oluşmaktadır.

İki boyda üretilmektedir, 25-160 A Busbar sistemleri 3 Metre, 160-6000 A Busbar sistemleri 4 Metre boyunda ve uluslararası normlara göre imal edilirler.

Busbar Kanal Sistemi

Busbar kanal sistemi; 1930’lu yıllarda, yüksek katlı binaların ve fabrikalarda ihtiyaç olarak Amerika’da imal edilmeye başlanmıştır. Daha sonra Japonya da ve Avrupa da kullanılmaya başlanmıştır.

Plug-in busbar nedir?

Plug-in busbar sistemi: Busbar sisteminin gövdesi üzerindeki akım alma yani Plug-in çıkış tarafından akım alma çıkış kutuları ile enerji alınmasına imkan veren sistemdir.

Busbar ne işe yarar?, nedir, çeşit, nasıl kullanılır?

Trolley Busbarlar; akımın değiştirilebildiği çeşitlerdendir.

Busbar işleriniz için iletişime geçiniz

Phlips Aydınlatma Türkiye Distribütörü Bayisi.